Wykończenie łazienki kojarzy nam się zazwyczaj z płytkami ceramicznymi na ścianach i podłodze. Drewno jedynie w formie dodatków. Jednak coraz większą popularność zdobywają łazienki pokryte w większości drewnem. Podpowiemy jaki rodzaj drewna wybrać, jak je zabezpieczyć i pielęgnować tak, aby było na lata.
Drewno a wilgoć
Pierwsze skojarzenie drewna w łazience? Jako dodatki. Dozowniki do mydła, kosze na bieliznę. W przypadku większych powierzchni pojawia się obawa dotycząca oddziałującej na drewno wilgotności panującej w tym pomieszczeniu. Okazuje się, że drewno coraz częściej pojawia się w formie posadzki, zabudowy ścian w okolicach wanny czy umywalki.
To nie koniec wątpliwości. Sceptycy drewna w łazience powiedzą, że będzie problem z higieną. Wilgotność w połączeniu z drewnem to gotowy przepis na pleśń. Jednak nic bardziej mylnego. Woda i drewno żyją w symbiozie. Nie musimy daleko szukać takich połączeń. W kuchni mamy do czynienia z procesem gotowania, wysokimi temperaturami, a przecież nasze meble są z drewna. Grunt to dobrze je zaimpregnować, a później o nie należycie dbać.
Jaki rodzaj wybrać?
Skoro już się przekonaliśmy do drewna w łazience, warto poświęcić kilka zdań na temat jego właściwego rodzaju.
Na rynku dużą popularność zdobywa drewno egzotyczne, które posiada w sobie dużą ilości olejków naturalnych oraz żywic. Natłuszczone w ten sposób drewno będzie miało większą odporność na czynniki biologiczne. Jego przewagą jest również duża wytrzymałość. Obecnie do aranżacji łazienek stosuje się badi, teak, merbau, iroko, doussie oraz cedr. Również drewno występujące w polskich lasach będzie odpowiednie do drewnianej łazienki. Możemy wybierać wśród dębu, jaworu czy jesionu.
Na posadzkę polecamy wybierać większe połacie drewna, ponieważ ograniczy nam to łączenia, przez które może przenikać wilgoć. Wybierajmy również drewno, które będzie klejone warstwami. Posiada ono dużo większy współczynnik twardości.

Impregnacja drewna
Jeśli chcemy aby nasza drewniana łazienka cieszyła swoim widokiem, musimy ją w jakiś sposób zabezpieczyć. I to niezależnie od wybrane rodzaju drzewa. Drewno egzotyczne będzie wymagało dodatkowych zabiegów, ponieważ musimy zneutralizować jego właściwości oleiste.
Najlepszy wyborem będzie lakier uretanowy lub poliuretanowy. Możemy je również poddać procesowi olejenia. Według ekspertów jest to bardzo dobry sposób, ponieważ olej przenika do głębszych warstw drewna i nie tworzy twardej skorupy na jego powierzchni. Olej zachowa na dłużej oryginalny wygląd drewna oraz nie będzie pękał po kilku latach od położenia.
Warto pamiętać żeby wypełnić luki pomiędzy deskami, aby zabezpieczyć drewno przed przesiąkaniem wody. Polecamy polimerowe tworzywa izolujące, zwane elastomerami. Charakteryzują się one sporą elastycznością, przez co nie będą tworzyły twardej skorupy.
Jak pielęgnować?
Czyszczenia drewna nie jest skomplikowaną czynnością. Do usunięcia kurzu i drobnych zanieczyszczeń wystarczy przetarcie lekko wilgotną ściereczką. Jeśli mamy do usunięcia mocniejsze zabrudzenia, powinniśmy użyć silniejszego środka czyszczącego. Warto zapoznać się z jego instrukcją przed użyciem, ponieważ zbyt mocny może zniszczyć czyszczone drewno.
Naturalne środki czyszczące, które są znacznie bezpieczniejsze niż powszechnie stosowane chemikalia, są dobrą ekologiczną alternatywą. Istnieje specjalne mydło zawierające olej lub wosk, które jest specjalnie używane do usuwania zabrudzeń z drewna.
Raz lub dwa razy w roku pokryj całą powierzchnię drewna twardym woskiem olejnym. Działanie to jest nie tylko wodoodporne, ale także zapobiega przywieraniu brudu czy zadrapaniom.