Jak obliczyć potrzebną listę płytek gresowych?

by admin

Przed rozpoczęciem remontu borykamy się zazwyczaj z pytaniem jaki materiał wybrać i ile go w ogóle potrzeba. Podpowiemy Wam jak obliczyć ilość płytek potrzebną do przebudowy pomieszczenia.

Od czego zacząć?

Gdy już będziemy wiedzieli jaki rodzaj, kształt czy kolor płytek chcemy wybrać, do ręki musimy wziąć miarkę. Należy zmierzyć każdą powierzchnię, na której chcemy położyć materiał. Przy prostych ścianach mnożymy wysokość razy szerokość. Od otrzymanego wyniku odejmujemy powierzchnię okien i drzwi. Zaś w przypadku podłogi nie wliczamy miejsca gdzie będzie wanna lub brodzik.

Ważne jest to, aby wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze płytki są do sufitu i jeśli będziemy chcieli je ułożyć od lub do konkretnej wysokości to bierzemy pod uwagę skorygowaną do tej wartości powierzchnię.

Dokonując pomiarów trzeba też pamiętać, że w niektórych pomieszczeniach są dodatkowe wnęki, cokoły czy wiszące półki. 

Warto mieć zapas

Przyjęła się ogólna zasada, że do obliczonego wymiaru powierzchni, na której chcemy położyć płytki trzeba doliczyć od 10 do 15%. Warto o tym pomyśleć, ponieważ w trakcie montażu może dojść do ukruszenia. Wielu glazurników wycina w płytkach miejsca na baterie czy odpływy. Często w przypadku płytek gresowych dochodzi do uszkodzeń z powodu braku odpowiedniego sprzętu.

Pamiętajmy także, że nic nie trwa wiecznie i konkretne kolekcje są wycofywane przez producentów. Więc za jakiś czas może być problem z dokupieniem zapasu w razie potrzeby wymiany płytki.

Ilość zależy od sposobu

Ilość potrzebnych płytek do remontu zależy od sposobu w jakim je ułożymy. W układzie prostym, tzw. klasycznym zużyjemy je w najbardziej efektywny sposób. Przedstawiamy szacunkowe wyliczenia.

Układ prosty:
– 10% dla powierzchni do 10 mkw,
– 5% dla powierzchni od 10 do 50 mkw,
– 3% dla powierzchni powyżej 50 mkw.

Układ na zrąb:
– 13% dla powierzchni do 10 mkw,
– 8% dla powierzchni od 10 do 50 mkw,
– 4% dla powierzchni powyżej 50 mkw.

Układ karo:
– 15% dla powierzchni do 10 mkw,
– 10% dla powierzchni od 10 do 50 mkw,
– 5% dla powierzchni powyżej 50 mkw.

Pomocne narzędzia

Przedstawiliśmy Wam opis na co zwracać przy obliczaniu potrzebnych do remontu płytek. Nie jest to dość skomplikowany proces, jednak wielu stawia na wygodę i wybiera ogólnodostępne kalkulatory online. Jeśli nie czujecie się pewni, na pewno takie narzędzia pomogą Wam w dokładnych obliczeniach i posłużą pomocą.

Powiązane artykuły