Jak urządzić małą łazienkę

by admin

Każdy z nas marzy o przestrzennej łazience, w której znajdą się najpotrzebniejsze urządzenia takie jak pralka, wanna czy kabina prysznicowa. Jak zatem pogodzić mały metraż z funkcjonalnością i komfortem?

Co na początek?

Pierwszym krokiem do urządzenia małej łazienki powinno być zbadanie potrzeb własnych oraz domowników, jeśli nie mieszkamy sami. Warto postawić sobie na początek pytanie: co chcę mieć w łazience? Czy chcę korzystać z kabiny prysznicowej, zaoszczędzając miejsce? A może chcę mieć wanną i doznawać odprężających kąpieli, ale przy tym stracić trochę miejsca w pomieszczeniu?

Warto jest rozplanować gdzie będzie stała lub wisiała umywalka, gdzie znajdzie się toaleta a gdzie pralka. Może się okazać, że pralka będzie musiała funkcjonować poza łazienką z powodu braku miejsca. Powinniśmy także poznać układ wodno-kanalizacyjny. Pamiętajmy, że jakiekolwiek zmiany w nim generują dodatkowe koszty.

Niektórzy z nas będą zastanawiać się nad kolorem dominującym w łazience. Najbardziej popularnym jest oczywiście kolor biały, który sprawia iż dane pomieszczenie jest optycznie większe. Co raz bardziej popularne stają się łazienki w stylu skandynawskim, z odcieniami szarości.

Prysznic czy wanna?

Mały metraż zmusza nas często do podejmowania decyzji i wyboru kosztem innego rozwiązania. Tak na pewno jest z kabiną prysznicową oraz wanną.

Rodziny z dziećmi nie wyobrażają sobie życia bez wanny. Jednak pojawia się też potrzeba szybkiego odświeżenia się, na przykład w lecie. Gdy nasze mieszkanie nie pozwala na wygospodarowanie dwóch łazienek, idealnym rozwiązaniem będzie wanna z kabiną prysznicową. Dzięki takiemu rozwiązaniu w niewielkiej łazience możemy skorzystać z różnych opcji kąpieli, pozostawiając jednocześnie wystarczająco dużo miejsca na inne wyposażenie. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje brodzików. Producenci coraz częściej rozważają małe rozmiary i tworzą rozwiązania specjalnie dla małych pomieszczeń.

W jakie płytki "ubrać" łazienkę?

Za standard przyjęło się, że mocne i ciemne kolory wizualnie zmniejszają i przytłaczają przestrzeń. Czasami jest nam z nich ciężko zrezygnować z powodu ich elegancji. Ale czy to oznacza, że ​​małe łazienki mogą być tylko białe lub beżowe? Oczywiście, że nie! Płytki o jasnych tonacjach mogą stać się podstawą, a przeplatanie mocnych odcieni może je ożywić.

Dziś na topie są tzw. płytki patchworkowe. Patchwork to nic innego jak metoda pocięta z kilku różnych tkanin figur geometrycznych, które po połączeniu utworzą nowy wzór. Takie rozwiązanie sprawi, że płytki o delikatnych kolorach i subtelnych wzorach doskonale sprawdzą się w małych łazienkach. Patchworkowe płytki doskonale prezentują się w małej łazience w stylu skandynawskim.

Przechowywanie w łazience

Ściany w łazience dają nam dużo możliwości, jednak musimy zachować pewien umiar aby na każdym możliwym centymetrze coś po prostu nie wisiało.

Niektórzy projektanci wręcz ukrywają wszelkiego rodzaju szafki, tak aby nie były widoczne na pierwszy rzut oka. Przykładem takiego rozwiązania jest szafka za lustrem czy szafka nad stelażem toalety. W takich miejscach możemy schować podstawowe przyrządy higieny, papier toaletowy czy ręczniki.

Wiele osób szafki „ukrywa” we wnękach łazienki, wykorzystując całą wysokość aż do sufitu. I tu wybór zależy do naszych preferencji. Montowane są szafki otwarte, w których możemy umieścić elementy dekoracyjne, albo zamykając półki możemy tam schować chemię gospodarczą, a nawet pralkę czy suszarkę. 

Małe jest piękne

Niezależnie jaki metraż łazienki posiadamy, niech ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Pamiętajmy, że przy projektowaniu łazienki warto znać powyższe zasady aby nie stworzyć chaosu, a pobyt w łazience kojarzył się nie tylko z codziennymi obowiązkami, ale dawał przyjemność i poczucie komfortu.

Powiązane artykuły