Wybór grzejnika wiąże się z kompromisem, który musimy zawrzeć pomiędzy efektem stylistycznym, ekonomią i pragmatyzmem zapewnienia ciepła w całym pomieszczeniu. Czy to trudna sztuka? Tak, a najtrudniejszym jej elementem jest zapewnienie idealnej temperatury w całym pomieszczeniu.
Jaką funkcję powinien spełniać?
Wydaje się, że grzejnik spełnia tylko jedną funkcję – ma zapewnić ciepło w konkretnym pomieszczeniu. Trudno się z powyższym stwierdzeniem nie zgodzić, natomiast tylko pozornie. Grzejnik możemy wykorzystać jako główne źródło ogrzewania (grzejniki grzejące), częściowe (grzejniki dogrzewające), suszące, czy grzejnik spełniający wszystkie z wymienionych czynności. Kluczowe w doborze grzejnika jest więc ustalenie jaką funkcję powinien spełnić.
W przypadku grzejników grzejących, których zadaniem jest zapewnienie ciepła, najważniejszą cechą, którą powinniśmy sprawdzić jest jego moc, natomiast wygląd schodzi na drugi plan. Odwrotnie jest przy wyborze grzejnika, który ma jedynie dogrzewać wybrane pomieszczenie. Posiadając inne, główne źródło ciepła, możemy dowolnie decydować o wyglądzie grzejnika. Wtedy wybieramy grzejnik o niskiej mocy, który idealnie komponuje się z resztą wnętrza. Producenci wychodzą naprzeciw coraz większym oczekiwaniem Klientów i przygotowują grzejniki w całej gamie kolorów, o różnym kształcie.
Grzejniki suszące również charakteryzują się niższą mocą, natomiast w ich przypadku najważniejszą cechą jest szerokość rozstawu krawędzi bocznych, jak również odpowiednia liczba prętów. Im większa, tym więcej ubrań możemy wysuszyć w jednym czasie. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku posiadania pociech – ze względów ekonomicznych możemy wykonać jedno większe pranie i w całości je wysuszyć w łazience, unikając rozstawiania innych suszarek przenośnych.

Moc grzejnika – od czego zależy?
Przede wszystkim najważniejsze jest pomieszczenie w jakim zostanie umieszczony grzejnik. Łazienka, salon, sypialnia czy kuchnia różnią się zdecydowanie oczekiwaną temperaturą, a co za tym idzie będą różniły się mocą grzejnika, który trzeba zastosować. Grzejnik jest zasilany poprzez temperaturę wody, która przepływa przez grzejnik, i właśnie temperatura jest kluczowym czynnikiem. Temperatury kształtują się odpowiednio na poziomie 75°/65°/20° i oznaczają tzw. moc normalną.
Wygrywa ekonomia
W ostatecznym rozrachunku najważniejszym czynnikiem, który podlega ocenie przy wskazaniu efektywności rozwiązań grzewczych jest ekonomia. Dobre rozmieszczenie grzejników oraz dobranie odpowiednio ich mocy pozwala na zapewnienie pomieszczeniu stabilnej temperatury i niższych rachunków za energię elektryczną.