Łazienka z bidetem czy bez?

by admin

Urządzenie łazienki i montaż odpowiedniego wyposażenia stawia co raz więcej pytań. Jednym z nich z pewnością jest bidet, co raz częściej spotykany w polskich domach i mieszkaniach.

Do czego służy bidet?

Na wstępie zaznaczmy, że bidet nie jest nowym wynalazkiem. Jego początki sięgają XVII-wiecznej Francji, gdzie postrzegany był jako luksus, a pozwolić mogli sobie na niego tylko arystokraci. Pełnił wówczas funkcję podmywania brody oraz dłuższych wąsów.

Wróćmy do współczesności. Dzisiaj bidet służy nam głównie do dbania o higienę miejsc intymnych. Oprócz podmywania się, możemy dzięki niemu odświeżyć się w upalne dni bez konieczności używania prysznica. Również osoby starsze czy ograniczone ruchowo będą zadowolone z tego wynalazku, gdyż przy minimalnym wysiłku pomoże zadbać o higienę.

Do każdej łazienki?

Styliście wnętrz są w większości zdania, że bidet powinien znaleźć się w większej łazience. Jednak warto iść na przekór stereotypom zwłaszcza, że obecnie na rynku jest szeroka gama kształtów tych urządzeń. W przypadku małego metrażu nie musimy rezygnować z udogodnień bidetu. Co raz większa popularność zdobywa bidetta, czyli dodatkowa słuchawka montowana w pobliżu muszli klozetowej. Jest ona węższa i dłuższa od tej prysznicowej, a jej strumień znacznie silniejszy.

W przypadku montażu standardowego bidetu warto pamiętać, że powinien on być w bliskiej odległości od toalety, aby zapewnić sobie lepszy komfort użytkowania.

Standardowy bidet ma ok. 40 cm szerokości i ok. 60 cm głębokości.

Wolnostojący czy w ścianie?

Na początku warto zadbać aby bidet nie odbiegał stylem od toalety. Zazwyczaj te dwa urządzenia kupowane są w parze. Zagwarantujemy sobie tym samym brak różnic chociażby w odcieniu bieli czy połysku. 

Producenci serwują nam do wyboru bidety stojące, wiszące oraz wspomniane wcześniej bidetty, głównie do małych łazienek.

W przypadku tych pierwszych, klienci wybierają kiedy chcą zaaranżować pomieszczenie w stylu klasycznym. Takie bidety warto instalować w większych pomieszczeniach. Z kolei wiszące dają nam optyczne powiększenie pomieszczenia. Są wyznacznikiem nowoczesności i elegancji. Należy pamiętać, że w przypadku ich montażu wymagany jest stelaż podtynkowy.

I co wybieracie?

Decyzja o instalacji bidetu zależy od wielu czynników. Dla jednych będzie to wygoda, dla innych bezpieczeństwo i ułatwienie higieny. Nie warto rezygnować z urządzenia tylko z powodu małej łazienki. I na to też się znajdzie rozwiązanie!

Powiązane artykuły