Oświetlenie lustra w łazience

by admin

Lustro w łazience odpowiada za optyczne powiększenie pomieszczenia, pełni również ważną funkcję aranżacyjną. Jakie zatem dobrać jego oświetlenie, aby podkreślić walory dekoracyjne, a przy tym zachować praktyczność dnia codziennego?

Co widać w lustrze?

Lustra pomagają nam w codziennych czynnościach higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Kobiety wykonują przed nim m. in. makijaż. Słabe oświetlenie może wpłynąć na efekt końcowy, np dokładność jego aplikacji. Źle dobrane światło w łazience może utrudnić życie również panom, chociażby podczas golenia.

Rodzaje oświetlenia

Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia są kinkiety, montowane po jego obu stronach. Zapewniają one dokładne i obustronne oświetlenie twarzy. Minimalizują efekt tworzenia się cieni. Wielu klientów wybiera również pojedynczą lampę nad lustrem, która stanowi o wyborze minimalistycznego i prostego stylu. W przeciwieństwie do kinkietów, źle ustawiona będzie powodować cienie na osobie podświetlanej. Kolejnym sposobem oświetlenia lustra jest oświetlenie wbudowane. Najczęściej występuje jako jeden element wbudowany w lustro. Źródłem światła są żarówki LED, które dają równomierne rozprowadzenie światła. Takie rozwiązanie wpływa bardziej na pomieszczenie jako element dekoracyjny niż faktyczna pomoc w oświetleniu twarzy. Wówczas warto dodatkowo skorzystać np. z kinkietów.

O kinkietach słów kilka

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kinkietów łazienkowych. Kwestie estetyczne to kwestia osobistych wyborów i preferencji. Kinkiety są zwykle instalowane na wysokości oczu, więc emitowane przez nie światło może nas oślepiać. Wybór mlecznego lub satynowego klosza sprawi, że światło będzie mniej oślepiające.
Warto również wybrać takie kinkiety do łazienki, które dostosują się do różnych żarówek gwintowanych (będą bardziej uniwersalne i dadzą więcej możliwości doboru mocy i natężenia światła). Musimy pamiętać, że obie lampy powinny być identyczne, a zamontowane w nich żarówki jednakową barwę światło oraz moc, aby światło było równomierne.

Oświetlenie na okrągło

Lustro z wbudowanym źródłem światła to dobry sposób na precyzyjne oświetlenie.  Kształt i rozkład strumienia światła są projektowane i dobierane przez ekspertów, zapewniając tym samym dobrą jakość tego typu oświetlenia. Lustro i światło tworzą całość, która wygląda nowocześnie i efektownie. Możliwe są różne efekty, a strumień światła padającego zapewnia najlepsze oświetlenie twarzy. Pamiętajmy, że dużym minusem tego rozwiązania jest wymiana przepalonej żarówki. Wiąże się to albo z większymi kosztami, albo koniecznością zakupu nowego lustra. Zakupione jednak u sprawdzonego producenta zagwarantuje nam dłuższą żywotność, ponieważ lampy LED będą wykonane w lepszej jakości.

Zapamiętaj!

W artykule przybliżyliśmy najpopularniejsze źródła światła pomagające w oświetleniu lustra. W formie podsumowania pamiętajcie o dopasowaniu wybranej lampy do lustra. Ma to ogromny aspekt aranżacyjny. Dobieraj mleczne klosze. I na koniec najważniejsza rzecz: wybieraj neutralną barwę światła, która będzie zbliżona do naturalnego światła. 

Powiązane artykuły