Sposoby na oświetlenie łazienki

by admin

Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. Nie mniej ważne jest jej oświetlenie, które będzie nam służyć w codziennych czynnościach.

Dlaczego to takie ważne?

Jak ważne jest światło w łazience pisaliśmy przy okazji oświetlenia lustra. Przypomnijmy. Panie dbają o perfekcyjny makijaż, panowie o doskonały zarost lub jego brak. Wspólnym mianownikiem jest dobrze dobrane i ustawione źródło światła.

Wiele łazienek, głównie w starszym budownictwie nie posiada okien, przez co jedynym źródłem światła będzie to sztuczne.  Jest ono używane przez cały czas, niezależnie od pory dnia. Przyda się nam ono przy pospiesznym myciu zębów przed wyjściem do pracy albo podczas odprężającej kąpieli.

Sposoby oświetlenia łazienki

Każdy fragment, w zależności od funkcjonalności potrzebuje innego rodzaju oświetlenia. Nie zastosujemy tego samego typu do prysznica, wanny czy lustra. Warto jest już na wczesnym etapie zaplanować jakie oświetlenie chcemy zastosować, doprowadzić instalację oraz łączniki. 

W przypadku oświetlenia lustra warto zastosować światło, które symetrycznie zadba o rozświetlenie naszej twarzy. Ponownie zachęcamy do naszego artykułu na temat tego rodzaju oświetlenia. 

Z kolei inne światło będziemy mieli nad wanną. Tam doskonale sprawdzi się ciepła barwa, która doda klimatu do relaksującej kąpieli i wpłynie na jej komfort.

Oświetlenie ogólne

Każda łazienka powinna posiadać oświetlenie obejmujące jej całą powierzchnię. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie źródła światła na środku sufitu.
Można tu zastosować lampę sufitową lub plafon, który równomiernie rozprowadzi na światło na całe pomieszczenie.
Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w łazience jest oświetlenie wbudowane w sufit. Natomiast jeśli przesuniemy je krawędzi sufitu, uzyskamy ciekawe efekty świetlne także na ścianach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że światło powinno być jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego. Ten efekt można osiągnąć stosując temperaturę barwową w okolicach 4000K.

Oświetlenie strefy kąpieli

Wanna, a zwłaszcza kabina prysznicowa jest miejscem, w którym pojawia się najwięcej wilgoci. Może to powodować bezpośrednie narażenie urządzeń elektrycznych na kontakt z wodą. Aby tego uniknąć i czuć się bezpiecznie, powinniśmy stosować produkty o zwiększonej ochronie przed wilgocią.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, w takie miejsca najlepiej jest umieścić światło o cieplejszej, nastrojowej barwie. Idąc krok do przodu możemy zastosować żarówki o zmiennym nasileniu światła i regulować je za pomocą ściemniacza. 

Niektóre kabiny prysznicowe są tak zaprojektowane, że ich ścianki skutecznie mogą nam przysłonić oświetlenie główne. Strefa kąpielowa powinna być dobrze oświetlona, jednak samo światło nie powinno nas razić. 

Wybierz dobrze

Wybierając światło do łazienki pamiętajmy o jego zastosowaniu oraz odpowiedniej barwie światła. Zachowajmy zasadę minimum dwóch różnych źródeł. Nie bójmy się korzystać z nowoczesnych rozwiązań, mając na uwadze nasze bezpieczeństwo. 

Powiązane artykuły